Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 hlas) se naposledy zapojil uživatel  Jakub Marek a poslední změna proběhla před 3 roky, 4 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #1536

    Jakub Marek
    Účastník

    Dobrý den,

    nejsem si plně jist, zda směrnice na poskytování OOPP je povinnou dokumentací BOZP. Nestačí pouze vedení evidenčních karet OOPP?

  • #1537

    Jakub Marek
    Účastník

    Dobrý den,

    vést dokumentaci všeobecně stanovuje zákoník práce v § 102, odst. 4, kde zaměstnavateli ukládá povinnost vést dokumentaci o vyhledávání a vyhodnocování rizik a o přijatých opatřeních. NV. č. 495/2001 Sb., je stanoveno v  § 4:

    (1) Při hodnocení rizik pro výběr a použití ochranných prostředků se postupuje zejména podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení.

    (2) Při výběru ochranných prostředků se postupuje zejména podle příloh č. 2 a 3 k tomuto nařízení.

    Ze znění uvedených předpisů vyplývá, že zaměstnavatel musí doložit jakým způsobem určil, že pro danou práci je vhodný právě ten či onen OOPP. Tyto informace (vyhodnocení rizik, ale i stanovení poskytování a používání OOPP) není nutné přímo vkládat do dokumentu s názvem „Směrnice pro poskytování OOPP“, ale v praxi je tento způsbo již po mnoho let pravidlem.

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.